Geometria i zbieżność

Zawieszenie i układ kierowniczy

Moderatorzy: SuperBuster11, zibi2210

hammond24
Doradca
Posty: 4115
Rejestracja: 11 kwie 2008, o 15:30
Lokalizacja: łódź

Post autor: hammond24 »

lopievents, jesteś imigrantem i używasz tłumacza? :P
hammond24
W210 2.3 B+LPG 1997 ASB
WDB2100371A415889
W140 2.8+LPG 1993 Manual
WDB1400281A163186
Taxi driver /niestety/Zawsze wiedziałem że źle skończę.
olaf
Posty: 636
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:52
Lokalizacja: Szczecinek/Warszawa

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: olaf »

Samochód ściąga na lewo zarówno przed ustawieniem zbieżności jak i po, czy mogę założyć że zbieżność nic nie dała ? czy raczej doszukiwać się przyczyny w czymś innym ?
W210 E290 TD, 97 r Classic
WDB2100171A406492
-----------------------------------------------------
Dyplomacja - to powiedzieć komuś s...... tak aby poczuł podniecenie na samą myśl o zbliżającej się podróży.
GracKa
Posty: 1046
Rejestracja: 20 sie 2014, o 23:22
Lokalizacja: Gliwice

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: GracKa »

olaf pisze:Samochód ściąga na lewo zarówno przed ustawieniem zbieżności jak i po, czy mogę założyć że zbieżność nic nie dała ? czy raczej doszukiwać się przyczyny w czymś innym ?
a może nie ustawili? a tył był ustawiany? jeśli zbieżność została ustawiona to nie opcji ściągania
Gawra
Posty: 3045
Rejestracja: 16 gru 2009, o 19:29
Lokalizacja: Puszcza Piska

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: Gawra »

Moze tuleje wachacza dolnego walniete?
Ta pierwsza jest olejowa i byc moze ona sie rozszczelnila?
210 E300TD rok 98 - USA (WDBJF25F6WA492241)
https://www.youtube.com/watch?v=MsIFyov ... e=youtu.be
Awatar użytkownika
kmtaxi
Doradca
Posty: 3273
Rejestracja: 9 sty 2009, o 18:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: kmtaxi »

Znowu jakiś mało rozgarnięty mechanik ustawiający geometrię z Warszawy. O czym tu dyskutować? , zmienić mechanika.
w210 2,2cdi automat elegance / 2001r
WDB2100062B427953
Awatar użytkownika
tonidriver
Posty: 9114
Rejestracja: 21 cze 2008, o 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: tonidriver »

albo zmienić opony
olaf
Posty: 636
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:52
Lokalizacja: Szczecinek/Warszawa

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: olaf »

Opony są nówki. Przed wymianą opon sprawdziłem felgi, są proste. Wymieniałem kilka elementów w zawieszenie ( doł. fu ) i po tym ustawiali zbieżność. Jak ściągał tak ściąga.
Tym razem to mechanik ze Szczecinka :zly:
Poduszki tylnej belki tylko zamówiłem. Koszt wymiany 250 zł więc pomęczę się sam. Ktoś powie, ze trzeba było zrobić to przed geometrią ale jak widać na moim przykładzie to bez znaczenia ta ost. geometria
Załączniki
P5072365.JPG
W210 E290 TD, 97 r Classic
WDB2100171A406492
-----------------------------------------------------
Dyplomacja - to powiedzieć komuś s...... tak aby poczuł podniecenie na samą myśl o zbliżającej się podróży.
wloczykij
VIP
Posty: 65
Rejestracja: 5 lut 2019, o 19:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: wloczykij »

Cześć.
Wymieniałem ostatnio moim 4-maticu e280 całe zawieszenie tylne. Z przodu natomiast dwa amortyzatory i sprężyny. Po robocie w zakładzie w którym mi to robili (za Krakowem) ustawili niby zbieżność i auto oddali. Niestety tak, jak przed oddaniem, tak i teraz w czasie jazdy i puszczenia kierownicy ściąga lekko na prawo. Podjechałem dziś do geometrii, do geometrii, gdzie kiedyś już ustawiałem moje stare mitsubishi i zrobili to dobrze. Mam już dość wydawania kasy i mocno mi to ciąży, ale chciałbym, żeby auto było już technicznie w pełnie sprawne i jechało prosto. Niestety okazało tu gość powiedział, że nie jest w stanie ustawić prawego przedniego koła i że to ono powoduje to ściąganie. Tył i lewy przód jak mówi są wzorowe. Nie wie też co jest powodem złego ustawienia koła. Sugerował wahacze góra lub dół, lub obydwa. Nie miał czasu tego sprawdzać. Zaraz załączę fotkę z geometrii. Macie jakieś pomysły co to może być?
wloczykij
VIP
Posty: 65
Rejestracja: 5 lut 2019, o 19:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: wloczykij »

PS. Opony nowe
Załączniki
IMG_20190711_173334.jpg
Awatar użytkownika
Jarek Cz.
Posty: 13
Rejestracja: 19 lis 2018, o 09:55

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: Jarek Cz. »

Na co dzień współpracuję z warsztatem, który zajmuje się ustawianiem zbieżności i geometrii. W przypadku Mercedesów trzeba zacząć od tego, czy ustawiający stosuje takie urządzenie:

Obrazek

To jest inklinometr (pochyłomierz). Odczyt z niego wprowadza się do komputera urządzenia mierzącego położenie punktów bazowych i dopiero wtedy można kręcić śrubami. Kolejna sprawa to umiejętności. Duże "kołchozy" robiące wiele rzeczy na raz, tj kiedy mechanik a to wymienia opony a to zmienia olej a to na zmianę z innymi ustawia geometrię, nie są w stanie wykształcić właściwej kadry. Ustawianie geometrii wymaga sporego doświadczenia, szczególnie w Mercedesach. Cały ekran może być na zielono a auto i tak nie będzie trafiać w drogę. I przyczyna może być banalna. Np konieczny może być reset komputera. Te programy nie są bezbłędne i od czasu do czasu robią psikusy. Żeby na to wpaść, mechanik po zrobieniu ustawień, powinien wykonać jazdę próbną. I tu bardzo przydaje się doświadczenie. Trzeba wiedzieć, czy takie prowadzenie się auta jest naturalnym/fabrycznym/dopuszczalnym stanem. I następna sprawa, czyli zawieszenie skręcone mocno na podnośniku i zaraz potem podstawione na stanowisko do zrobienia geometrii. Jest duże prawdopodobieństwo, że po zrobieniu paru kilometrów i "ułożeniu" się auta, trzeba będzie robić korektę ustawień. Można jeszcze pisać o oponach, konieczności włożenia nowych śrub serwisowych, tulejach etc, ale to są sprawy oczywiste.
Gorąco polecam prawdziwego fachowca: https://tomcar.net.pl/ Nie ma łatwego charakteru. Potrafi pogonić takich, którzy wszystko widzą lepiej a dla takich, którzy za 2h pracy chcą zapłacić 80 zł, bo gdzie indziej tyle płacili - litości nie ma żadnej :)
Miałem milion aut w tym pół miliona Mercedesów. Teraz mam wartego milion kombiaka E240 2001
wloczykij
VIP
Posty: 65
Rejestracja: 5 lut 2019, o 19:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: wloczykij »

Jarek Cz. pisze: 12 lip 2019, o 09:22 Na co dzień współpracuję z warsztatem, który zajmuje się ustawianiem zbieżności i geometrii. W przypadku Mercedesów trzeba zacząć od tego, czy ustawiający stosuje takie urządzenie:

Obrazek

To jest inklinometr (pochyłomierz). Odczyt z niego wprowadza się do komputera urządzenia mierzącego położenie punktów bazowych i dopiero wtedy można kręcić śrubami. Kolejna sprawa to umiejętności. Duże "kołchozy" robiące wiele rzeczy na raz, tj kiedy mechanik a to wymienia opony a to zmienia olej a to na zmianę z innymi ustawia geometrię, nie są w stanie wykształcić właściwej kadry. Ustawianie geometrii wymaga sporego doświadczenia, szczególnie w Mercedesach. Cały ekran może być na zielono a auto i tak nie będzie trafiać w drogę. I przyczyna może być banalna. Np konieczny może być reset komputera. Te programy nie są bezbłędne i od czasu do czasu robią psikusy. Żeby na to wpaść, mechanik po zrobieniu ustawień, powinien wykonać jazdę próbną. I tu bardzo przydaje się doświadczenie. Trzeba wiedzieć, czy takie prowadzenie się auta jest naturalnym/fabrycznym/dopuszczalnym stanem. I następna sprawa, czyli zawieszenie skręcone mocno na podnośniku i zaraz potem podstawione na stanowisko do zrobienia geometrii. Jest duże prawdopodobieństwo, że po zrobieniu paru kilometrów i "ułożeniu" się auta, trzeba będzie robić korektę ustawień. Można jeszcze pisać o oponach, konieczności włożenia nowych śrub serwisowych, tulejach etc, ale to są sprawy oczywiste.
Gorąco polecam prawdziwego fachowca: https://tomcar.net.pl/ Nie ma łatwego charakteru. Potrafi pogonić takich, którzy wszystko widzą lepiej a dla takich, którzy za 2h pracy chcą zapłacić 80 zł, bo gdzie indziej tyle płacili - litości nie ma żadnej :)

Dzięki za odpowiedź. Z tego co widziałem, takiego urządzenia nie miał. Ten warsztat zajmuje się wyłącznie geometrią i jest długo na rynku, ale jednak zauważyłem, że diagnosta nie miał za bardzo pojęcia o w210 4-matic... Koszt wyniósł 140 zł, za około 20 minut prób ustawienia.
Szkoda, że ten powyższy warsztat jest w Słupsku... Z Krakowa trochę za daleko...
Awatar użytkownika
Jarek Cz.
Posty: 13
Rejestracja: 19 lis 2018, o 09:55

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: Jarek Cz. »

140 zł to albo bardzo tanio albo bardzo drogo. Tanio, jeśli warsztat włożył swoje śruby. Drogo jeśli tylko nimi pokręcił. Zazwyczaj w okularach śruby są nie do ruszenia i nadają się do wymiany, szczególnie z tyłu. Dobrze wykonana regulacja odwdzięcza się tym, że okular prowadzi się zaskakująco dobrze, wręcz nie do poznania. Dobry specjalista w tej dziedzinie, który dodatkowo sam jeździ mercedesami i W210 zna od podszewki, potrafi wyciągnąć auta nawet po większych kolizjach. Jednak nie da się tego zrobić przy pomocy samych śrub. Konieczna może być "korekta" kształtu wahaczy.
Miałem milion aut w tym pół miliona Mercedesów. Teraz mam wartego milion kombiaka E240 2001
wloczykij
VIP
Posty: 65
Rejestracja: 5 lut 2019, o 19:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: wloczykij »

Jarek Cz. pisze: 13 lip 2019, o 05:26 140 zł to albo bardzo tanio albo bardzo drogo. Tanio, jeśli warsztat włożył swoje śruby. Drogo jeśli tylko nimi pokręcił. Zazwyczaj w okularach śruby są nie do ruszenia i nadają się do wymiany, szczególnie z tyłu. Dobrze wykonana regulacja odwdzięcza się tym, że okular prowadzi się zaskakująco dobrze, wręcz nie do poznania. Dobry specjalista w tej dziedzinie, który dodatkowo sam jeździ mercedesami i W210 zna od podszewki, potrafi wyciągnąć auta nawet po większych kolizjach. Jednak nie da się tego zrobić przy pomocy samych śrub. Konieczna może być "korekta" kształtu wahaczy.
Usługę oceniam jako drogą bo nawet nie mam diagnozy co należy wymienić. Diagnosta rozłożył ręce i powiedział, że nie wie jak ustawić tu zbieżność bo z przodu nie ma takiej opcji. Tył był niedawno cały robiony, więc tam nie było potrzeby wymiany czegokolwiek. Pewnie będę musiał spróbować wymienić górny i dolny wahacz w tym kole. Może to coś pomoże. Choć z tego co widzę to nie ma dostępności tych wahaczy w wersji 4matic...
Awatar użytkownika
Jarek Cz.
Posty: 13
Rejestracja: 19 lis 2018, o 09:55

Re: Geometria i zbieżność

Post autor: Jarek Cz. »

W 4 Maticu zestaw naprawczy to: A2103300575 czyli tuleje dolnego wahacza. Chodzi o zestaw nie jedną tuleję!

Obrazek
Miałem milion aut w tym pół miliona Mercedesów. Teraz mam wartego milion kombiaka E240 2001
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości