Dziwne zachowanie ASB

Skrzynia biegów i sprzęgło

Moderatorzy: SuperBuster11, zibi2210

morświn
Posty: 10
Rejestracja: 4 gru 2016, o 15:09

Dziwne zachowanie ASB

Post autor: morświn »

Witam Forumowiczów. Piszę pierwszy raz, więc jeśli coś zawalę, to proszę o wskazówki.
Mam MB E220 cdi kombi z 2001r. Silnik 2.2 VIN WDB2102061B481038, skrzynia 722.6 (tak podaje mądra księga) i przebieg prawie 400 tys.
Problem pojawił się w lecie, kiedy po odpaleniu silnika rano podczas próby ruszenia silnik gasł jakby był zbyt obciążony. Trwało to tydzień i pomagało pozostawienie go po pierwszym odpaleniu na jakieś 5-7 minut. Kiedy już ruszył, był grzeczny cały dzień. Po tygodniu wszystko ustało i samochód jeździł normalnie. W październiku po odstaniu w korku (nie wiem czy to może mieć jakieś znaczenie) auto podczas jazdy przestało przyspieszać, mimo zwiększania obrotów silnika. Po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu można było nim jechać około 300 metrów i znowu odłączenie. W takiej sytuacji czasem mogę zwiększać obroty, a czasem brak reakcji i nie działa Tiptronic. Kiedy udaje się zwiększać obroty to czasem słychać niezbyt głośny świst jakby od sprzęgła. Po wymianie oleju pojeździłem tydzień i znowu to samo. Nie wyświetlają się żadne komunikaty a nie wiem czy podpięcie do kompa coś wykaże? Proszę o sugestie ewentualnego postępowania diagnostycznego w tym przypadku. A może komuś też tak auto bzikowało?

Dziękuję za pomoc.
romek61
Doradca VIP
Posty: 1131
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 16:18
Lokalizacja: tychy

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: romek61 »

Podłącz do SD i odczytaj błędy.
S210 E300 TD automat 1998 r
WDB2102251A584732
_______________________________________
romek61
Doradca VIP
Posty: 1131
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 16:18
Lokalizacja: tychy

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: romek61 »

Podłącz do SD i odczytaj błędy.
S210 E300 TD automat 1998 r
WDB2102251A584732
_______________________________________
morświn
Posty: 10
Rejestracja: 4 gru 2016, o 15:09

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: morświn »

OK. Znajdę kogoś w Krakowie i dam znać co wyszło.

Dzięki romek61
denis071
Posty: 263
Rejestracja: 4 maja 2014, o 11:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: denis071 »

Regeneracja wandler,typowy objaw

Na SD nic nie pokaze
STAR DIAGNOSIS, REGENERACJA 722.6, 722.9
POZNAŃ
morświn
Posty: 10
Rejestracja: 4 gru 2016, o 15:09

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: morświn »

Cóż się okazuje powoli?
Na SD podjechałem do niedalekiego sąsiada. Trochę drobnicy w silniku, do zrobienia jedna świeca, silnik wspomagający ogrzewanie i trochę za niskie ciśnienie w listwie (może lejący zawór?). Co zaś do skrzynki to mówił coś o zbyt niskim napięciu na elektrozaworach i różnicy w ciśnieniach pomiędzy 3 a 4. Poradził żeby najpierw wymienić gniazdo wtykowe przy skrzyni i wtedy podepniemy się jeszcze raz. Co zaś do sprzęgła, to facet robiący tylko skrzynie również zasugerował to co kolega denis071; regeneracja sprzęgła i wymiana elektrozaworu, jakiego nie wiem (na razie). I jeszcze jedna kwestia, otóż ów mój sąsiad wymieniał ASB w mercedesie z takim samym silnikiem jak mój, i zostało mu sprzęgło, bo kupił komplet. Jego auto było z 2002 r a moje jest o rok starsze. Czy takie sprzęgło będzie pasować czy trzeba bardziej wnikliwie dokonać identyfikacji?
Awatar użytkownika
fabek
Moderator
Posty: 9462
Rejestracja: 3 lip 2008, o 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: fabek »

najlepiej jakbyś VIN załatwił tego dawcy.
STAR DIAGNOSIS C3/C4 NAPRAWA | CHIPTUNING STAGE1 DPF_OFF EGR_OFF ADBLUE_OFF
Gawra
Posty: 3045
Rejestracja: 16 gru 2009, o 19:29
Lokalizacja: Puszcza Piska

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: Gawra »

morświn pisze:4. Poradził żeby najpierw wymienić gniazdo wtykowe przy skrzyni i wtedy podepniemy się jeszcze raz.?
Wiec zacznij od owego gniazda wtykowego(konektor).Koszt około 50zl
Załączniki
zlacze konektorowe.png
zlacze konektorowe.png (22.29 KiB) Przejrzano 1343 razy
210 E300TD rok 98 - USA (WDBJF25F6WA492241)
https://www.youtube.com/watch?v=MsIFyov ... e=youtu.be
denis071
Posty: 263
Rejestracja: 4 maja 2014, o 11:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: denis071 »

Zawór Lock-Up
STAR DIAGNOSIS, REGENERACJA 722.6, 722.9
POZNAŃ
Awatar użytkownika
kmtaxi
Doradca
Posty: 3273
Rejestracja: 9 sty 2009, o 18:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: kmtaxi »

morświn pisze:sąsiad wymieniał ASB w mercedesie z takim samym silnikiem jak mój, i zostało mu sprzęgło, bo kupił komplet. Jego auto było z 2002 r a moje jest o rok starsze. Czy takie sprzęgło będzie pasować czy trzeba bardziej wnikliwie dokonać identyfikacji?
Powinno pasować, gdyż oba są po lifcie.
w210 2,2cdi automat elegance / 2001r
WDB2100062B427953
morświn
Posty: 10
Rejestracja: 4 gru 2016, o 15:09

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: morświn »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, teraz coś się zacznie dziać. Święta idą trzeba do mamusi w Beskid podjechać :-)
morświn
Posty: 10
Rejestracja: 4 gru 2016, o 15:09

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: morświn »

Witam po świętach. Po wymianie sprzęgła dzielnie pojeździła Misia 50 kilometrów i znowu gwizd jakby coś ślizgało i powrót do przeszłości :-( Chyba więc w końcu wymienię skrzynkę, bo szkoda czasu na macanie detali, a w sumie to i tak jedna robota. Taką znalazłem: R1402712601 może być do mojego zgrabka?
Awatar użytkownika
fabek
Moderator
Posty: 9462
Rejestracja: 3 lip 2008, o 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: fabek »

Umieść dane w stopce, inaczej Twoje pytania mogą być ignorowane, bo nikt nie wie o jakie auto chodzi.

Zobacz sam, wymieniłeś sprzęgło hydrokinetyczne na używkę, padło po 50km, wymienisz skrzynkę również na używkę i znowu jest ryzyko.
STAR DIAGNOSIS C3/C4 NAPRAWA | CHIPTUNING STAGE1 DPF_OFF EGR_OFF ADBLUE_OFF
morświn
Posty: 10
Rejestracja: 4 gru 2016, o 15:09

Re: Dziwne zachowanie ASB, MB E220 cdi kombi z 2001r. Silnik

Post autor: morświn »

Tak, masz rację, że ryzyko jest przy używkach, nie ma wątpliwości. Zaczynam się jednak zastanawiać, czy to rzeczywiście jest problem sprzęgła. To, które założyłem jest raczej pewne, bo znam człowieka i historię auta. Tym niemniej napisałem "raczej". To stare auto i nie bardzo chcę kupować skrzynię za połowę jego ceny. Spróbuję i się pokaże czy dobra ścieżka. Dziękuję za wskazówkę.
Awatar użytkownika
fabek
Moderator
Posty: 9462
Rejestracja: 3 lip 2008, o 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziwne zachowanie ASB

Post autor: fabek »

Najlepiej skrzynie kup z jeżdżącego auta, bo takie leżące gdzieś na podłodze w magazynie to wiesz. Jak z anglika to warto zobaczyć stan oliwy, czy w ogóle płynna, bo tam rzadko wymieniają.
STAR DIAGNOSIS C3/C4 NAPRAWA | CHIPTUNING STAGE1 DPF_OFF EGR_OFF ADBLUE_OFF
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości